Leśne poziomki w ogrodzie

poziomki Sadzonki leśnych poziomek przywiozłam sobie dosłownie z lasu. Rosły wzdłuż ogrodzenia naszego małego domku letniskowego.

Domek sprzedaliśmy, ale poziomki zostały. Jak tylko przychodzi czas zbiorów owoców przypominają mi o letnich, wiejskich wojażach.

Lubiłam nasze wakacje w Porębie i poranne wypady do lasu na grzyby. ;)

Prócz tych leśnych, w ogrodzie mam jeszcze krzaczki poziomek typowo ogrodowych. Nasionka kupiłam w sklepie i sama  je w ten sposób rozmnożyłam.

Poziomki ogrodowe rosną tworząc nieduże krzaczki, natomiast te leśne płożą się po ziemi. Puszczają mnóstwo wąsów z nowymi roślinkami. Pokrywają coraz to więcej przeznaczonego na nie miejsca. Tworzą istną poziomkową polankę.

Owoce leśnych poziomek są dużo mniejsze niż ogrodowych, ale są dużo bardziej aromatyczne. Intensywnie pachną – przechodząc obok miejsca usłanego takimi poziomkami nie sposób się nie schylić aby je zerwać - wabią bowiem swym cudnym zapachem.

Każdego roku mam coraz więcej poziomkowych krzaczków, dlatego też ciągle przyrządzam różne desery z ich wykorzystaniem.

Poziomkowa tarta (klik) albo deser sernikowy „poziomka” (klik) wyglądają pięknie i smakują świetnie.

Zaś sernik na zimno z poziomkami (klik) jest po prostu przepyszny. :D poziomki-1

2 Komentarze

  1. Nie wiedziałam, że można „zaplenić” leśne poziomki w ogrodzie… na szczęście tam gdzie będę mieszkać, jest cała łąka porośnięta nimi, więc chyba surowca mi nie zabraknie ;-)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.